
Betta Splendens - Kempvis
De Betta Splendens, ook wel Kempvis genaamd, is een vrij lastige vis om te houden. Dit maakt hem geen geschikte beginnersvis, hoewel juist beginners vaak vallen voor de prachtige kleuren van deze vis.
In de thuislanden van de mooie Kempvis worden wedstrijden gehouden waarbij twee mannelijke Kempvissen in een klein aquarium worden gezet. Er wordt geld ingezet op de vissen, en vervolgens wachten de omstanders net zo lang tot de ene vis de andere heeft afgemaakt. Hiermee wordt meteen de belangrijkste regel met betrekking tot deze vissen duidelijk: houdt nooit twee mannetjes samen in één aquarium.
- Wetenschappelijke Naam Betta Splendens
- Nederlandse Naam Kempvis of Siamese Kempvis
- Familie Anabantidae (Labyrintvissen)
- Herkomst Thailand, Laos
Lengte
Mannetjes worden tot ongeveer zeven centimeter groot. Vrouwtjes blijven een stuk kleiner, zij worden ongeveer vijf centimeter lang.Geslachtsonderscheid
Het mannetje is veel groter en kleurrijker dan het vrouwtje. Hij heeft ook veel langere vinnen. De vrouwtjes zijn vaak wat saai van kleur, ze zijn meestal bruinachtig met iets gekleurde vinnen.Huisvesting
In veel winkels wordt de Betta Splendens verkocht in piepkleine aquaria. Dit wordt alleen gedaan omdat mannetjes niet samen kunnen worden gehouden, niet omdat ze zich prettig voelen in zo'n klein bakje. Houdt de Kempvis dus in een ruim aquarium, vanaf een meter lang. Zorg voor voldoende schuilplaatsen in de vorm van planten, zeker als je ook vrouwtjes houdt. Drijfplanten zijn tevens noodzakelijk om het licht wat te dempen. Een dekruit is noodzakelijk. Omdat de vissen aan het wateroppervlak ademhalen door middel van hun labyrint (orgaan), mag het temperatuurverschil boven het water niet te groot zijn. Ze kunnen dan ziek worden.Mannelijke Kempvissen worden vaak aangeboden in jampotten, dit wekt de indruk dat je ze in een klein aquarium (Aqua40) kunt houden. Veel aquarianen zeggen dat dat met een enkel mannetje ook kan, maar als je zowel mannetjes als vrouwtjes houdt dan kan dit absoluut niet! Naar mijn eigen mening zou ik ook geen enkel mannetje in een klein aquarium houden.
Karakter
De Betta splendens is naar mannelijke soortgenoten toe zeer agressief. Ze zullen vechten tot de dood. Houdt daarom altijd maar één mannetje. Houdt er twee of drie vrouwtjes bij, of houdt het mannetje solitair. Houdt de vis niet samen met barbeelsoorten, die zullen aan de vinnen gaan knabbelen. Houdt ze ook niet met al te drukke vissen omdat ze daar gestressed van raken. Een school corydoras vormt bijvoorbeeld een zeer geschikte mede-bewoner, evenals een school rustige karperzalmpjes.Aan het vrouwtje kun je goed zien hoe ze zich voelt. Heeft ze horizontale strepen op haar lichaam, dan voelt zij zich niet op haar gemak. Zonder strepen voelt ze zich normaal, en bij verticale strepen is zij bereid om te paren.
Waterkwaliteit
- Temperatuur: 24-30°C
- Ph: 7-7,5
- GH: 8-12
Labyrintvissen hebben absoluut warm water nodig en kunnen ook goed tegen hogere temperaturen in de zomer.
Voeding
Deze vis zal droogvoer, diepvriesvoer en levend voer tot zich nemen.Kweek
De kweek is vrij lastig. Voor de kweek kun je een kleinere bak gebruiken, die je inricht met fijnbladige planten en drijfplanten. Het waterpeil houdt je laag, ongeveer 15cm. Het water moet warm zijn, ca. 28 graden. Stop een mannetje en een vrouwtje in de bak, als het vrouwtje verticale strepen op haar lijf krijgt, is ze bereid om te paren. Het mannetje bouwt dan een schuimnest, waarna hij de eitjes na het leggen in het nest spuwt. Haal nu het vrouwtje uit de bak en laat het licht in de kweekbak constant aan. De eitjes komen na een dag uit. Na 2 dagen gaan de jongen zwemmen en is het tijd om het mannetje ook uit de bak te verwijderen. De jongen kun je voeren met Liquifry, vloeibaar voedsel. Na ongeveer 3 weken kunnen ze wat groter voer aan. Mannetjes zul je regelmatig een schuimnest zien bouwen als ze zich goed voelen, dit betekent echter niet meteen dat je ook jonkies zult krijgen. Heel vaak mislukt de kweek, bijvoorbeeld doordat het vrouwtje niet bereidt is om te paren.Gerelateerde links
Foto van huisdier op linnen, TunaFish en Mijn favo aquariumboek. © 2006 - 2008 Funkyfish, gepubliceerd in Vissen (Dier en Natuur) op 27-12-2006, laatst gewijzigd op 13-09-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Funkyfish is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...Verwante artikelen
- Maximale leeftijd aquariumvissen: Veel vissen kunnen veel ouder worden dan je denkt, daarom hieronder een overzichtje van de maximale leeftijd van vissen, gerangschikt per soort. De originele lijst (zie bron…
- Barbus titteya - Sherrybarbeel: Scherrybarbelen zijn zeer sterke aquariumvissen, die heel geschikt zijn voor beginners. Ze zijn geschikt voor het gezelschapsaquarium, en door hun mooie rode kleur zijn ze een…
- Labyrintvissen - Belontiidae: Labyrintvissen zijn populaire aquariumvissen, ze zijn dan ook over het algemeen erg vreedzaam, waardoor ze goed te combineren zijn met andere vissen. Ook de voortplanting is, bi…
- Gyrinocheilus aymonieri - Siamese Algeneter: Deze vis wordt onder de Nederlandse naam vaak verward met die andere Siamese Algeneter, de Crossocheilus siamensis. Deze vis wordt ongeveer net zo groot en stelt…
- Het ontstaan van tweelingen: Hoe ontstaat een twee-eiige en een een- eiige tweeling? Wat gaat er mis met de eicellen bij een Siamese tweeling?

Reageer op het artikel "Betta Splendens - Kempvis"

Laat maar zitten de man is dood. Maar weet nog niet waarom, ik kom s'middags uit school kijk naar hem heeft ie ineens een opgezwollen oog en is een beetje wit zijn schubben verloren kleur en werden wit terwijl hij zelf blauw met paars is was heel raar. Maar het is te laat hij is dood, rip mijn lieve betta
Beste mensen, ik heb een betta man en een betta vrouw het gaat goed zwom altijd vrolijk rond en zins een week hangt de man stil aan het water oppervlakte of op de bodem zijn zijvinnetje is beschadigt hij hangt daar en heeft zijn vinnen in getrokken hij eet wel zwemt soms rond maar voor de rest is ie stil en elke keer als ik kijk mist hij een stukje van zijn staart maar de kardinaaltjes zitten nooit bij hem dat durven ze niet het vrouwtje ook niet dus wat kan het zijn.
alvast bedankt jeffrey
Hallo,
Ik heb sinds 2 dagen een betta splendens mannetje. Hij ziet er heel gezond uit, maar hij eet geen vlokken. Ik moet nog levend voer kopen, dus misschien dat dat beter gaat? Tegen de andere vissen doet hij gewoon, maar steeds als hij bij een bepaald gedeelte van het glas komt (hij kijkt dan naar buiten), zet hij zijn kieuwen open, zodat hij er gevaarlijk/eng uitziet. Waar doet hij dit voor?
Reactie infoteur op 29-10-2008:Hoi Joyce,
Dat is normaal gedrag, waarschijnlijk spiegelt het glas op die plek waardoor hij zichzelf ziet en zichzelf "opblaast" zodat hij er gevaarlijk uitziet voor zijn "vijand"
Ik heb een ander aquarium gekocht (vision 180) en heb daar de vissen bij gekregen (sluier-goudvissen). Nu is het geval dat ik zelf een betta man heb en mijn vraag is nu, kunnen deze samen in 1 bak?
Reactie infoteur op 07-10-2008:Hoi Henk,
Nee, dat is geen goed idee. Sowieso zijn goudvissen koudwatervissen en voor de Betta is het noodzakelijk dat het water warm is.
Wel een mooi formaat bak trouwens voor goudvissen, fijn dat je die niet in een kom houdt :)
Succes met aquariumhouden!
Hoi infoteur heel erg bedankt daar heb ik zeker wat aan, maar ik heb nog een vraagje ik heb 1 dag terug ook 2 terug betta vrouwen gekocht.maar mijn manntje heeft een buddelnest gemaakt .maar het mantje betta is heel erg agresieff tegen de vrouwtjes en hij valt ze stijds aan heeft iemand nog goeie info wat ik moet dan?
Door Keizer op 27-09-2008Hoi ik heb zelf ook een betta vis (man) het is een heel mooi beest. Me vraag is of ik hem bijna elke dag diepvries voer kan geven want bij de (dierenwinkel waar het voer heb gekocht) zeggen ze dat ik het maar 2 keer per week mag geven en op internet staat dat je het bijna elke dag kan geven. Dus graag hoor ik het van jullie.
Reactie infoteur op 30-09-2008:Hallo,
Diepvriesvoer is erg goed voor vissen, maar afwisseling is het sleutelwoord! Ik zou het dan ook niet elke dag geven maar afwisselen met droogvoer en levend voer.
Succes met je Betta!
Ik vind die Betta's steeds minder leuk als je er nix anders bij in het aquarium kan stoppen! Maar goed, mijn mannetje maakt nu steeds van die hopen luchtbellen. Ik heb gelezen dat hij een nest maakt maar mijn vrouwtje wil volgensmij niet. Hoevaak maakt zo'n mannetje een nest? En hoe kan het dat mijn vrouwtje niet wil?
Reactie infoteur op 08-09-2008:Hoi Rajani,
Vissen zijn net mensen, de vrouwtjes hebben niet altijd zin ;) Het is dan ook normaal dat het mannetje vaak een nest bouwt, maar dat er niks gebeurt.
Je kunt Betta's prima combineren, maar je moet wel goed nadenken over de combinatie met andere vissen. Zonde dat je er zo over denkt, want ze zijn schitteren!! Waar je ze zoals mee kunt combineren zijn scholenvissen: neon- of kardinaaltetra's, corydoras, kleine zalmsoorten etc. Keuze genoeg!
Groeten, Funkyfish
Heeij
Ik heb 3 Betta vissen 2 vruowtjes en 1 mannetje,
ik had laatst 3 guppy's gekregen van mijn vriendin, 2 vrouwtjes en 1 mannetje.
ik heb ze 1 naacht in m'n aquarium gehad en nu mis ik het mannetje.
toen ik die guppen nog niet had waren de staarten ook angegeten van alle drie terwijl ik er geen andere soorten bij had. ik vind dit erg raar en heb nu ook wel genoeg van die vissen. want ik heb een mooi groot aquarium maar als er maar 3 vissen in kunnen is het zonde. wie weet hoe ik dit kan oplossen
groetjes Rajani
Reactie infoteur op 07-09-2008:Hallo,
Guppen en Betta's combineren niet goed! Houdt je Betta's liever met rustige scholenvissen en vissen die in de onderste of middelste waterlaag zwemmen.
Hoi mijn naam is mieke ik heb sinds kort twee betta gekocht een man en een vrouw nu heb ik jonge vissen van de black molly waar de betta vrouw achterna zit en opeet, daarom heb ik de vrouw apart gedaan, de man is nu een lucht bel paleis aan het bouwen en ik heb gelezen dat hij dan een nest aan het bouwen is moet ik de vrouw nu los laten op de luchtbellen en man bij haar in een bakje doen graag u reatie hier op voor ik het verkeerd doet
Reactie infoteur op 25-08-2008:Hoi Mieke, als je kleintjes wilt zal het vrouwtje er toch bij moeten ja! Het is echter vaak zo dat een man een nest bouwt en dat er vervolgens niets van komt.
Veel succes met de eventuele kweek!
Hij eet wel, maar nadat ik hier de vraag had gesteld heb ik gemerkt dat 2 guppen last hebben van vinrot. De betta heeft verder geen last van uiterlijke schade of iets dergelijks. Ik heb ondertussen medicijnen in het water toegevoegd tegen de vinrot, de situatie is nog niet veranderd maar misschien dat het moet inwerken voordat de staarten beter worden en dat de betta dan later ook weer levendiger wordt.
Bedankt voor de reactie in ieder geval.
Groeten Jeffrey
Reactie infoteur op 18-06-2008:Hoi Jeffrey,
Als je de mogelijkheid hebt om de guppen apart te zetten, dan zou ik dat doen. Succes verder met de ziekte, mocht je nog meer vragen hebben dan kun je dat natuurlijk laten weten!
Groetjes, Funkyfish
Hoi, Ik heb nu een tijdje een betta maar nadat ie eerst altijd zich in de bovenste waterlaag bevond en ook rond zwom zit ie nu sinds 2 dagen alleen maar links onder in een hoek van mijn aquarium en zwemt verder eigenlijk alleen maar als de vissen worden gevoerd, hij eet wel, kan dit een teken van een ziekte zijn of moet ik me verder geen zorgen maken?
Groeten Jeffrey
Reactie infoteur op 13-06-2008:Hoi Jeffrey, dit kan inderdaad op een ziekte wijzen. Eet de Betta nog wel goed? Heeft hij uiterlijke kenmerken van ziekte? En zien je andere vissen er goed uit?
Heb een aquariom niet al te groot met 2 vrouwtjes en een mannetje betta's mannetje maakt allemaal schuim aan de oppervlakte wat nu?
Reactie infoteur op 28-05-2008:Hallo Lientje,
Het mannetje bouwt een schuimnest, dat is zeer goed nieuws! Als het vrouwtje er namelijk ook voor in is, bestaat er een kans dat je kleine Betta's kan verwachten! Vaak is het echter zo dat een schuimnest voortijdig wordt gesloopt, even afwachten dus.
Groetjes, Funkyfish
Hoi, Ik heb een betta splendens man aangeschaft en nu gaat hij voor de filterinstroom hangen. Mijn vorige betta splendens deed dit ook en die had na een paar weken geen staart meer. Is dit normaal en kan je er iets aan doen?
Reactie infoteur op 21-04-2008:Hoi Michelle,
Vreemd, Betta's houden juist iin het algemeen totaal niet van stroming... Je zou een filter met wat minder vermogen kunnen kiezen, maar weet je zeker dat de beschadiging van de staart door de filteruitstroom is ontstaan? Want het kan ook zo zijn dat andere vissen dit hebben veroorzaakt bijvoorbeeld.
Hoi,
ik heb een paar dagen geleden 3 betta vrouwtjes en 1 betta mannetje gekocht.
Ik ontdekte net dat het mannetje een dof, zwart oog heeft. De vrouwtjes hebben het niet. Ik weet niet of het een ziekte is maar áls het een ziekte is wat kan ik er dan tegen doen en worden de andere vissen dan ook besmet?
Groeten, Sophie.
Hoi goede zite maar ik wil ook iets specafiek weten hoe maak je de betta splendens kempvis de mannnetje dominanter ik hoop hier graag wat meer over te komen te weten?ik hoop op informatie.
met vriendelijke groeten,
devlin
Reactie infoteur op 29-02-2008:Hoi Devlin,
Het karakter van een vis is, net als bij een mens, eigenlijk niet te veranderen. Ik weet niet hoe je de vis houdt, met hoeveel vrouwtjes en met welke andere vissen?

