Vuurgarnalen en Garnalen

Vuurgarnalen in het aquarium

Vuurgarnalen in het aquarium

Naast vissen zijn er talloze andere dieren die je in een aquarium kunt houden. Slakken waren al langer populair, maar de garnaal krijgt een steeds grotere populariteit. De vuurgarnaal is zeer geschikt voor het aquarium, ze zijn zeer makkelijk te houden en planten zich snel voort.


De Vuurgarnaal of Cherrygarnaal

De Latijnse naam van de Vuurgarnaal is Neocaridia denticulata sinensis var. red. Vuurgarnalen worden ook wel Cherrygarnalen of Bloedgarnalen genoemd. Duidelijk is dat de Nederlandse naam is afgeleid van de rode kleur van deze garnalen. Overigens hebben alleen volwassen vrouwtjes deze kenmerkende rode kleur, de mannetjes zijn vrij wit van kleur, met soms een lichtrode waas.

  • Lengte: 3cm
  • Leeftijd: 1,5 jaar

Vuurgarnalen zijn drukke beestjes, ze zwemmen er lustig op los. Je zult ze echter ook vaak aantreffen op of onder een blad. Echter ook dan zul je hun pootjes constant zien bewegen.

Verzorging

Vuurgarnalen hebben geen groot aquarium nodig, een Aqua40 voldoet prima. Houdt de garnalen met minimaal tien stuks, het zijn echte gezelschapsdieren. Als je ze met minder dan tien houdt, zullen ze schuw worden en hun typische, drukke gedrag niet vertonen. Ook de voortplanting verloopt dan minder voorspoedig. Houdt er daarom het liefst zo veel mogelijk. Overigens kun je in een klein aquarium als een Aqua40 zo'n honderd (!) vuurgarnalen houden.

Waterwaardes
Temperatuur - 18 tot 26 graden

Verder zijn de waterwaarden niet erg van belang, vuurgarnalen zijn vrij sterke beestjes die veel kunnen hebben.
Een lage No2, No3 en Cu (koper) waarde is wel van belang.

Inrichting en Beplanting
Vuurgarnalen stellen geen hoge eisen aan de beplanting, zuurstofrijke planten stellen ze echter wel op prijs. Denk hierbij aan Cabomba, Vallisneria etcetera. Zorg wel voor een flinke pluk Javamos, waar de kleine garnaaltjes zich in kunnen verschuilen. Dit is zeker van belang als je je garnalen bij andere aquariumvissen houdt. Overigens voldoen andere mossoorten ook.

Een klein filtertje met een pluk watten erin voldoet voor Vuurgarnalen, het zijn geen grote vervuilers. Tevens bestaat er het gevaar dat kleine garnaaltjes worden opgezogen als je een sterke filter gebruikt. Het is daarom aan te raden je filter te bedekken met een panty of filtersok om dit te voorkomen.

Voeding
Vuurgarnaaltjes zijn echte opruimers, ze eten dan ook bijna alles:
  • Algentabletten
  • Granulaatvoer
  • Vlokvoer
  • Hun eigen schilden
  • Dode soortgenoten of dode visjes
  • Gekookte of geblancheerde groenten (broccoli is bij de mijne favoriet!)
  • Diepvriesvoer
  • Vis

Zorg er in ieder geval voor dat het voer vrij snel naar de bodem zinkt, anders zullen ze het niet eten.

Voortplanting

De voortplanting is erg simpel, je hoeft geen speciale maatregelen te treffen.

Vuurgarnalen zijn na een maand of drie volwassen en geslachtsrijp, de vrouwtjes krijgen dan hun rode kleur. Een ander onderscheid tussen man en vrouw is dat de vrouwtjes groter en dikker worden dan de mannetjes. Buiten de zwangerschap herken je de vrouwtjes aan het gele schildje achter hun kop.

Als er eitjes zijn, is dat zeer makkelijk te zien. Het vrouwtje zorgt voor de eitjes, ze draagt ze onder haar lijf in een dun vlies en bewaaiert de eitjes constant met haar pootjes. De eitjes zijn geel/wit tot donkergroen van kleur. Als de eitjes donker kleuren is dit een teken dat ze snel uit gaan komen. De draagtijd is zo'n twee tot vier weken, dit verschilt nogal eens. Bij mij kwamen de eitjes meestal na zo'n drie weken uit. De jongen groeien zeer snel, al na ruim een week zijn ze twee keer zo groot als dat ze waren.

Houdt Vuurgarnalen nooit samen met Bijengarnalen in verband met kruisingsgevaar.

Gerelateerde links

Aquariumfoto op linnen en Mijn favo aquariumboek.
© 2007 - 2008 Funkyfish, gepubliceerd in Dieren (Dier en Natuur) op 07-03-2007. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Funkyfish is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Vuurgarnalen in het aquarium"


Door Marjolein op 06-04-2008

Kunnen vuurgarnalen samen met crystal reds? Reactie infoteur op 06-04-2008:Hallo Marjolein,

Ja dat kan zeker, Vuurgarnalen en Crystal Red garnalen kruisen niet met elkaar dus je kunt ze goed combineren.

Door Judith op 23-02-2008

Erg leuk artikel, zeker voor de beginner zoals ik.

Door Leonie op 17-01-2008

Hoi, ik had nog een vraag. Ik had gelezen dat je de pasgeboren garnalen de eerste week ongeveer helemaal niet te zien zijn. klopt dat? En hoe groot zijn ze ongeveer als ze geboren worden? Mvg Leonie Reactie infoteur op 17-01-2008:Hoi Leonie,

Pasgeboren garnaaltjes zijn inderdaad erg klein, ik zie ze meestal voor het eerst rondlopen als ze een halve centimeter groot zijn, zo schat ik!

Door Leonie op 17-01-2008

Hoi. Ik heb nu twee garnalen met eitjes. Ze hebben ze nu ongeveer 2 weken. Ik vroeg me af of de kleine garnaaltjes als ze net zijn uitgekomen niet kunnen worden opgezogen door de filterpomp, omdat ik gelezen heb dat ze de eerste tijd nog niets kunnen en door het water zweven.

Mvg, Leonie de Jager Reactie infoteur op 17-01-2008:Hoi Leonie,

Uit eigen ervaring weet ik dat dat ontzettend meevalt, bij mij werden er altijd genoeg groot!

Door Gerard franken op 23-07-2007

Als er meer over de vuurgarnaal te vertellen valt zouden jullie dat dan willen weergeven in een apart artikel. Mvg Gerard Franken.