De Congo rivier (Zaire rivier)
De Congo rivier (Zaire rivier) is gelegen in Afrika. Doordat het een stroomgebied overlapt van ruim 3.680.000 vierkante kilometer en een oppervlakte van 2.345.000 vierkante kilometer bevat, mogen we spreken van een enorme rivier. De op één na langste (maar liefst 4700 km lang) en tevens de op één na meest waterrijke rivier van Afrika. Bovendien is de Congo de diepste rivier van de hele wereld, op sommige plaatsen bereikt hij maar liefst een diepte van 250 meter.Ligging
In de provincie Katanga (in Congo-Kinshasa) ontspringt de rivier, met als bron de rivieren Luapala en Lualaba, ten slotte mondt hij uit in een 40 kilometer brede baai gelegen aan de Atlantische Oceaan, aan de grens met Angola. De Congostroom houdt tot nog 150 kilometer onder het zeewater aan.In de rivier komen veel stroomversnellingen en watervallen voor, onder andere de Livingstonewatervallen. De livingstonewatervallen liggen dichtbij de monding van de rivier, het zijn de grootste volume watervallen van de wereld.
De rivier valt in grofweg 3 stukken te hakken. De bovenloop; van de bron tot Kisangani, de middenloop; van Kisangani tot Kinshasa en ten slotte de benedenloop; van Kinshasa tot Matadi.
Gebied
Het gebied de Congo ligt op de evenaar, er heerst een vochtig tropisch klimaat waardoor het doorgaans zo’n 25 graden celsius is. Het regent er vrijwel het hele jaar door (circa 2000mm per jaar). Het noorden van Congo kent een droge periode van december tot februari, in het zuid-oosten is dit echter van april tot september. Het gebied waar de Congo rivier en eveneens de zijrivieren van de Congo doorheen stromen is met name Rainforest Congo (Ook wel Congo bekken regenwoud genoemd). Dit is het op één na grootste regenwoud die we kennen.De mens en de de Congo rivier
Veel mensen wonen er niet in het regenwoud, van de mensen die er wonen woont het grootste deel aan de benedenloop van de rivier, ongeveer 30 procent van de bevolking in een stad. Hoewel de regenwouden nauwelijks bewoond zijn, zijn er toch ruim 200 etnische groepen te vinden in Congo.De bewoners van Congo die langs de rivier wonen maken hier in hun dagelijks leven ook goed gebruik van. Ze gebruiken de rivier onder andere om in te vissen, te jagen en maken gebruik van de vruchtbare voordelen die de rivier de mens heeft te bieden.
Er zijn echter ook andere manier om je voordeel te halen uit het rivierwater. Zo wordt het water gebruikt om gewassen te irrigeren, te voorzien van water, zoals maïs, yams, pinda, suikerriet, tabaks gewassen.. Gezien de warme en vochtige lucht zijn de gewassen in staat om snel te groeien. In feite profiteerd alles wat leeft van de Congo rivier.
Zelfs 20000 jaar geleden leefden er al mensen bij de Congo rivier, ook toen vertrouwde men op de natuurlijke schatten die het gebied ze prijs geeft. De meeste mensen die in Congo wonen zijn echter straatarm. De zorg en hygiene is er slecht, mensen verdienen amper en veel Congolezen leven op de rand van hongersnood.