Dieren en Hond

Familie van de Hondachtigen (Canidae)

Zoals u misschien al wel weet, is 'de hond' niet de enige soort die wordt ondergebracht in de familie van de hondachtigen. De Latijnse benaming voor deze familie luidt: Canidae. In dit artikel leest u alles over de familie van de hondachtigen. Binnenkort zal er over elk soort apart een artikel komen te verschijnen.


Geslachten en soorten

Als eerst zal ik u een lijst tonen van de geslachten en soorten die er in deze familie voorkomen. Het geslacht zal bestaan uit een Latijnse naam, welke de hoofdgroep aanduidt, terwijl de soort de onderverdeling aangeeft binnen zo'n geslacht.

Geslacht:
  • Canis
Soorten:

Geslacht:
  • Vulpes
Soorten:

Geslacht:
  • Alopex
Soorten:

Geslacht:
  • Urocyon
Soorten:

Geslacht:
  • Fennecus
Soorten:

Geslacht:
  • Ducicyon
Soorten:

Geslacht:
  • Chrysocyon
Soorten:

Geslacht:
  • Nyctereutes
Soorten:

Geslacht:
  • Speothos
Soorten:

Geslacht:
  • Cuon
Soorten:

Geslacht:
  • Otocyon
Soorten:

Geslacht:
  • Lycaon
Soorten:


Snelle roofdieren

Vele mensen hebben de neiging om hondachtigen te verwarren met de katachtigen. Dit echter terwijl de hondachtigen heel veel afwijken van de katachtigen die er bestaan. Zo zijn de meeste soorten hondachtigen kleiner (en daardoor ook iets minder sterk) dan de familie der katachtigen.

Met uitzondering van de gedomesticeerde hond zijn alle hondachtigen roofdieren met licht gebogen en niet intrekbare klauwen, dit in tegenstelling tot de katachtigen die wel de mogelijkheid hebben om hun nagels in te trekken. Hierbij moet wel gezegd worden dat onze hond vroeger óók een roofdier was geweest, vóórdat de mens het dier had gedomesticeerd. De hondachtigen zijn meestal ingesteld op hardrennen en af en toe een sprintje te trekken. De Canidae (familie van de hondachtigen) beschikken dus - misschien alleen op de coyote na - over een uitstekend uithoudingsvermogen. Op deze manier zijn het bedreven jagers geworden.

Bouw

Alle soorten hondachtigen lijken qua bouw erg veel op elkaar. Op deze manier vormen ze in de dierenwereld een zeer gelijke groep met veel overeenkomsten. Zo is het hoofd klein in verhouding tot de rest van het lichaam en zijn de oren rechtopstaand, puntig en beweeglijk. Ook de snuit is sterk gepunt met aan het uiteinde een kale, glanzende neus waarvan de neusgaten groot en ook wijd zijn. Met deze uiterlijke kenmerken kan een verband worden gelegd met het uitstekende gehoor en de geweldige reukzintuigen, waarover elke hondachtige beschikt.

Naast de hierboven genoemde kenmerken van de Canidae zijn er nog andere typische kenmerken die men kan verwachten bij een roofdier:
  • Scherpe snijtanden
  • Gekromde hoektanden (voor het verscheuren van vlees)
  • Achterin de mond botte kiezen met knobbels (voor het versplinteren van botten).

In sommige gevallen treft men ook enkele goed ontwikkelde scheurkiezen aan.

Heersers van de wereld

Het kan eigenlijk wel gezegd worden dat de hondachtigen de heersers van de wereld zijn: bijna elk stuk land is het domein van de hondachtigen. De wolven heersen voornamelijk in de koude tot gematigde gebieden van het Euraziatische vasteland en Noord-Amerika, terwijl de jakhalzen en hyena's voornamelijk voorkomen in tropische en subtropische streken.

De hondachtigen zijn nachtdieren, alhoewel de meeste dieren ook overdag actief (kunnen) zijn. De dieren huizen graag in zelfgemaakte holen of in dicht struikgewas, en zijn - op een enkele uitzondeirng na - zeer uitstekende zwemmers te noemen.

Huishond

Zoals u misschien al vermoedde, stamt de huishond direct af van de wilde wolf. De Latijnse benaming voor de huishond is: Canis Familiaris. Ook mogelijk is dat de Canis familiaris afstamt van een nóg verdere voorouder, waar de hond en de wolf beiden van afstammen.

Onderzoek heeft uitgewezen dat wolven ook over eigenschappen van de hond beschikken, of liever gezegd: de hond beschikt over eigenschappen van de wolf. Het is niet voor niets dat de mens de hond als trouwe viervoeter heeft bestempeld: hij is aanhankelijk, trouw, volgzaam en vooral gehecht aan zijn baas. Deze eigenschappen moeten dus ook (alhoewel in veel mindere mate) terug te vinden zijn in de wolf. Er zijn dan ook meerdere aanwijzingen die dit sterke vermoeden bevestigen:

Het is namelijk bewezen dat de wilde wolf (Canis Lupus) tot een tamme hond (ehmm... wolf) is om te toveren. Een verstandige baas (eentje met zéér veel geduld) kan een wilde wolf in een redelijk korte tijd tam krijgen. Dit alhoewel het natuurlijk meer tijd zal kosten dan bij de gedomesticeerde hond. In meerdere gevallen is duidelijk gebleken dat de wolf zich als kamerwolf of zelfs als schootwolf begon te gedragen. De wolven waren ook zelfs zindelijk geworden in huis en lieten zich, net als een hond, graag uitlaten.

Wel hoort erbij stil gestaan te worden dat de wolf nooit zo tam en betrouwbaar zal worden als de hond, die al honderden jaren de beste vriend van de mens is. We hebben immers nog steeds te maken met een wild dier uit de ruige natuur waar het altijd geleerd heeft zelf te overleven. Wanneer je met wilde dieren omgaat, zoals de wolf, moet je altijd op je hoede blijven voor het soms onberekenbare karakter van de wolf.

Twaalf geslachten

Tot de familie van de hondachtigen (Canidae) behoren twaalf geslachten. Hiertoe behoren de hond, jakhals en wolf (canis), de poolvos (apolex), vos (vulpes), fennek (fenecus), grijze vos (urocyon), wasbeerhond (nyctereutes), jakhalsvos (ducicyon), de manenwolf (chrysocyon), boshond (speothos), rode hond (cuon), de hyenahond (lycaon) en de grootoorvos of lepelhond (otocyon).

Tot het geslacht Canis behoren zoals hierboven genoemd de wolf, jakhals en de (tamme) huishond. In de komende artikelen (links worden zo spoedig mogelijk geplaatst) zullen deze drie uitgebreid behandeld worden.
© 2008 - 2009 Hikari, gepubliceerd in Dieren (Dier en Natuur) op 21-02-2008, laatst gewijzigd op 25-02-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Hikari is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Familie van de Hondachtigen (Canidae)"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.